Bir yüzü unutabilirsiniz.
Bir adı, bir dokunuşu, bir tadı, bir sesi...

Bir kokuyuyu da unutabilirsiniz. Silinir zamanla burnunuzun ucundan,
Ancak o kokunun sizi taşıdığı yerleri ve size hissettirdiklerini asla unutamazsınız.
Çünkü koku eşsizdir. Parmak izi gibi, imza gibi, retinamız gibi eşsiz...

Kokumuz sadece bize aittir. Gittiğimiz her yerde bizimledir; zaman ve mevsimden bağımsızdır. Tıpkı gölgemiz gibi. Kokumuz gizli gölgemizdir. Çıplak gözle görülmez ama varlığını hissettirir. Bir mekâna girdiğinizde sizden önce orada olduğunuzun haberini verirken, mekândan ayrılırken de sizi hatırlatmaya ve sizi orada yaşatmaya devam eder.

Kokunun şekli yoktur ama bir hikayesi vardır. Meyve, baharat, çimen, toprak, deniz, büyüdüğünüz ev, egzotik bir çiçek, hatta hiç beklemediğiniz anlarda yandaki restorandan burnunuza çalınan sevdiğiniz bir yemek… Çeker sizi kendine koku, takip edersiniz onu, kaynağını bulmak, keşfetmek istersiniz. Hızla çalışır beyniniz adını koymak için, içinize çekmek ve katmanlarını keşfetmek için. Birinci kat; çok tanıdıktır, güvende hissedersiniz kendinizi. İkinci kat vardır sırada; birden başka bir yere götürür sizi, tanıdık bir yerdir orası, heyecanlı hissedersiniz. Başka katlar yoktur artık diye düşünürken, bir yerlerden 4 sene önce oturup sıcak bir şeyler içtiğiniz o deniz kıyısındaki kafe gelir aklınıza. Birkaç saat geçirdiğiniz, adını bile hatırlayamadığınız o mavi beyaz renkli kafe, şimdi gözünüzün önündedir.Giydiğiniz kıyafetlere, manzaraya, yüzünüze vuran esintiye dönüşmüştür koku. Her bir katmanı ile tazelenir hafızanız, tazelenirsiniz.

Kokumuz en değerli ve en önemli aksesuarlarımızdan biridir. Parfüm için bizim dilimizde sıkmak ya da sürmek gibi kelimeler kullanılsa da dünyada birçok dilde parfüm giyilir. Çünkü parfüm vücudumuzu sarar, saklar, onu gizemli ve ilginç kılar.

Biz de Türkan'ın kokularının giyilmesi gerektiğine inanıyoruz. En sevdiğiniz ceket ya da elbise gibi, tam bedeninize uygun. Sizi en iyi halinizle gösteren kıyafetleriniz gibi size en yakışan kokuyu da giyebilmelisiniz. Bazen, olur ya, yeni aldığınız bir parçayı üzerinizden çıkarmak istemezsiniz. Türkan'ın kokuları da sizin için öyle olacak. Bu bizim en büyük hayalimiz. Dünyanın dört bir yanında kendini en iyi anlatacak kokuyu arayanların hayatlarının ve gardıroplarının en özel parçalarından biri olmak istiyoruz.HER KOKU; BİRHİS. HER HİS; BİR SAYI.

Bir yemeğin tadını ya da gördüğümüz bir manzarayı betimleyebiliriz ama bir koku tam olarak nasıl anlatılır? Hangi kelimeler kullanılır? Kelimeler bir kokunun yaşattığı hisleri, çıkarabileceği yolculukları anlatmak için yeterli midir? Peki, her bir kokunun rakamsal bir karşılığı da olabilir mi? O kokunun yaşattığı duyguları, çıkardığı yolculukları, sürüklediği hikayeleri, geldiği özleri, yansıttığı o öz kimliği ifade eden bir sayısı?PİSAGOR'UN SİHİRLİ SAYILARI

Pisagor’a göre; duygularımızı, karakterimizi, öz benliğimizi, duruşumuzu hatta kaderimizi bile matematik, yani sayılar belirler. Hayatımızdaki rakamların her birinin bir anlamı, bu anlamları deşifre edebilmenin ise gizli formülleri vardır. Örneğin; doğum günümüz, doğum saatimiz öylesine bir araya gelmiş rakamlardan mı ibarettir, yoksa bize ait her şeyin, hatta kaderimizin yazılı olduğu gizli bir kod mudur? Türkan için her sayının bir enerjisi; bulunduğu alanı etkileyen güçlü bir ruhu vardır.

Türkan'ın esas formülü yalnızca doğanın özlerinin aromatik uyumlarının bir araya getirilmesinde saklı değil. O özlerin temsil ettiği hislerin de olabildiğince mükemmel bir dengede, mükemmel bir uyum içerisinde işlenmiş olmasında gizlidir.  Bu yüzden, Türkan'da her kokunun bir adı olduğu gibi Pisagor’dan esinlenen bir sayısı da vardır. Çünkü bizce, bir kokunun sadece çağrıştırdığı şeyler dışında üzerinde taşıdığı, yaydığı aromanın sahibinde tetiklediği duygular da vardır.

×